Dünyada Bilim ve WEB’in Bulunuşu

Dünyada Bilim ve Webin Bulunuşu

” CERN Genel Direktörü Maximilian Kohler, König – Kral- diye tanınıyordu.

Langdon, Kohler’la karşılaşalı henüz birkaç saniye olduğu halde adamın mesafeli biri olduğunu hemen sezmişti.

Sohbet etmeye çalışan Langdon, “Daha önce CERN’i hiç duymadığımı…” diyerek başladı. “İtiraf etmeye utanıyorum.”

Kohler, “Hiç şaşırtıcı değil.” diye cevap verdi. Verdiği kısa yanıtın yeteri kadar sert etkisi olmuştu. “Çoğu Amerikalı, Avrupa’yı bilimsel araştırmalarda dünya lideri olarak kabul etmez. Onların bize bakış açısı, değişik bir alışveriş mekanından öteye geçmiyor. Aslında Einstein, Galileo ve Newton gibi adamların milliyetleri düşünüldüğünde bunun tuhaf bir bakış açısı olduğunu söylemek mümkün.”

Kohler aniden sola dönerek, ödüllerle donatılmış geniş bir koridora saptı. Diğerlerinden oldukça büyük bir levha, girişte dikkat çekiyordu. Bronzun üzerine kazınmış yazıyı okumak için yanından geçerken Langdon yavaşladı.

ARS ELEKTRONİK ÖDÜLÜ

Dijital Çağdaki Kültürel Buluş İçin

Tim Berners Lee ile CERN’e

İNTERNETİ

İcat Etmeleri Sebebiyle Verilmiştir

Langdon metni okurken, Tanrı beni kahretsin, diye düşündü. Adam şaka yapmıyormuş. Langdon daima Web’in bir Amerikan buluşu olduğunu düşünmüştü.

Yeniden öksürerek ağzını silen Kohler, “Web” dedi. Buradaki bilgisayar sitelerinin kendi içinde bir şebeke olarak başladı. Böylece farklı bölümlerdeki bilim adamları son buluşlarını birbirleriyle paylaşabiliyorlardı.

Langdon koridorda onu takip etti. “Neden doğru anlaşılmasını sağlamıyorsunuz?

Kohler ilgilenmediğini ifade eden bir tavırla omzunu silkti. ” Ufak bir teknoloji konusunda ufak bir yanlış anlama. CERN, bilgisayarların dünya çapında birbirlerine bağlanmasının çok daha ötesinde. Bilim adamlarımız neredeyse her gün bir mucize gerçekleştiriyor.

Alıntı: [ Dan Brown , Angels and Demons (Melekler ve Şeytanlar) ]

Bir Cevap Yazın