J.R.R. Tolkien’in 100 yıl önce yazdığı kitap sonunda çıktı

Fantastik edebiyatın en önemli yazarlarından biri olan ve Orta Dünya’nın yaratıcısı olarak kabul edilen J.R.R. Tolkien aramızdan ayrılalı neredeyse 44 yıl geçti. 2 Eylül 1973 yılında hayatını kaybeden yazar her ne kadar Yüzüklerin Efendisi serisiyle bilinse de daha birçok hikayesi ve derlemesi bulunuyor. İşte Tolkien’in ilk olarak 1917 yılında kaleme aldığı Beren and Lúthien kitabı tam 100 yıl sonra raflardaki yerini aldı.

Tıpkı Aragorn ve Arwen gibi ölümsüz bir Elf ile ölümlü bir adamın aşkını anlatan ve Tolkien’in 1.Dünya Savaşı’ndan sonra ele aldığı hikaye, ölümünden sonra çıkan diğer kitaplarda olduğu gibi oğlu Christopher Tolkien tarafından düzenlenerek kitaplaştırıldı. Kitapta ayrıca Merlin dizisi dışında Yüzüklerin Efendisi ve Hobit filmlerinde de görev alan Alan Lee’nin çizimleri de bulunuyor.

Yazarın hayatından ufak parçaları da barındıran kitabın Türkçe sürümü için şimdilik bir açıklama ise malesef bulunmuyor. Muhtemelen önümüzdeki dönemlerde bu konuda da gerekli adımlar atılacaktır diye düşünüyorum.

J.R.R. Tolkien'in 100 yıl önce yazdığı kitap sonunda çıktı